זמן יזהר

"…שנזכר כעת בדבר חשוב יותר. חשוב מכל. שאסור בשום אופן לשכחו, שחובה לאחזו בשתי ידיים היטב, לשנן ולקבוע בלב, כי ומה זה אומר? לא יודע מה. יודע, קודם כל, אדם חייב שיהיה אהוב ומסור לאשר הוא בו, ליפה, לחי, לעליז, לפורח, לשקט, והולך אחר זה, ולא מותר, ולא נסוג, ולא זז מזה, ולא מניח לשום תוהו לבוא במקומו, אפילו לא רגע, אפילו לא ביאוש […] הכל, הכל ולא להניח לשום תוהו! לא! וכל כך למה? כי כך טוב." 
ס. יזהר, מתוך "ימי צקלג"

 


קבוצת התיאטרון שלנו עוסקת מאז שנת 2001 ביצירותיו של יזהר. שפתו העשירה, שכולה מוסיקה, נושאיו, המציגים את האדם ברגעיו החשופים ביותר, העניקו  לנו השראה אינסופית. יצרנו שתי עבודות בימתיות מלאות שהתבססו על כתביו: "גילוי אליהו" ו"אצל הים", ואף העלינו כמה קטעים מתוך "מקדמות".

כתיבתו המופלאה של ס. יזהר נותנת ביטוי לעומקי ההוויה הישראלית. הים וההר, שמים זרועי כוכבים, בני האדם, הצמחים, הנמלים, הצלילים, גווני האובך, המלחמות – כל אלו מתגבשים למרקמים לשוניים מדויקים, חדשניים, מפתיעים.
לכבוד יום הולדתו ה-100, שחל בראש השנה תשע"ז, נחגוג את יצירתו של יזהר – את אותיותיו וטעמיו ורמזיו וסודותיו – בשלל מפגשים ספרותיים ותיאטרליים: "לה-לה-לה לה-לה-לה" –  ערב חד פעמי שהוא חגיגית יומולדת, ובו פסיפס של יצירות תיאטרליות שצמחו מתוך עולם המילים המופלא של יזהר, "עלילות חומית"– סיפור על נמלה, "ריצה" למקהלה, נגנים ושחקנים – סיפור על מסע שמשתבש והופך להתמודדות מסחררת עם הרוח, הים והזמן, ו"קריאה בציבור" – מפגשים בהם נזמין אתכם לקרוא יחד עם שחקני הקבוצה טקסטים נוקבים במיוחד במעגלי קריאה אינטימיים.

עולם הכתיבה של יזהר הוא עולם עז, מכשף בעוצמותיו, רווי יופי, ופותח פרספקטיבות חקרניות וביקורתיות על המקום בו אנו חיים. אנחנו חוגגים את יצירתו על כל היבטיה: נוגעת בלהט ביסודות העומק של הארץ ושל יושביה, ובו בזמן מעוררת שאלות נוקבות ומטרידות על קלישאות שחוקות (מילוליות, חברתיות), מעשי הרס ועוולות שנעשים במקומותינו.