יחדנס

עם ד"ר ליאור נוי ושחקניות קבוצת התיאטרון

הטלטלה של רגע הגילוי, משותפת ליצירה התיאטרונית וליצירה המדעית. אחרי חודשים ולעיתים שנים של עבודת מחקר, מגיעה כמכת ברק הקפיצה היצירתית – ומשהו מתפענח, מתבהר.

 


בעקבות המאמר "משחק מראה" של ד"ר ליאור נוי, ד"ר ארז דקל ופרופ' אורי אלון, יצאה קבוצת התיאטרון למחקר בימתי – איך לחפש בעבודה הבימתית דרך לבירור השאלות שעלו בעבודת החוקרים – שאלות שעוסקות ביכולת הסנכרון של יצירה משותפת, ביחס בין מוגדרות ואי-המוגדרות של הובלת שיתוף פעולה, בחוויית התחושה של יחדיו ובהפרעה לה.

באירוע, ד"ר ליאור נוי מספר על המחקר המדעי, ושחקני הקבוצה מבצעים קטעים מהמחקר בקריאה תיאטרלית, כאשר האתגר הבימתי שעומד בפניהם הוא ביצוע של קריאה חופשית, ללא הנחייה חיצונית וללא מוביל מוגדר – התחומים בהם עוסק המחקר. כדי לבצע קריאה כזאת, אנחנו חוקרים במשך שנים רבות את עקרונות הדיבור המשותף, וחותרים לרגעים בהם הלא ידוע, הלא מוגדר, הלא מפוענח – נפתח באופן מפתיע למבע שיש בו מן הגילוי.

ד״ר ליאור נוי הוא חוקר, מאמן ומתרגל יצירתיות. בעל דוקטורט במדעי המחשב ממכון ויצמן, עם רקע בפסיכולוגיה וחקר המוח. בנוסף הוא מופיע ומלמד בשיטת תאטרון פלייבק, תאטרון אלתור המבוסס על סיפורי-חיים אמתיים. המחקר שלו עוסק במציאת העקרונות הבסיסיים של חיפוש יצירתי. ביחד עם פרופ׳ אורי אלון הקים את מעבדת התיאטרון במכון ויצמן, מקום מפגש של מחקר בפיזיקה, מדעי ההתנהגות ואומנויות הבמה. כיום הוא חוקר ומרצה במרכז הבינתחומי בהרצליה, שם הוא מלמד קורסים ביצירתיות וחדשנות דיגיטלית.